Recenze-Fantastická zvířata a kde je najít

 „Ti tvorové se ocitli na cizím území, obklopeni milióny nejzákeřnějších stvoření na planetě. Lidmi.“

cover_fantasticka

info

bodNázev: Fantastická zvířata a kde je najít (původní scénář)

bodOriginální název: Fantastic Beasts and Where to Find

bodAutor: Joanne Kathleen Rowling

bodVydáno: 2017, Albatros

bodPočet stran: 384

bodŽánr: Fantasy, Young adult

anotace

Jsme v New Yorku a píše se rok 1926…
Místo a čas, kde činy hrstky lidí…a zvířat…utvářejí osudy mnoha dalších. Odborník na kouzelné tvory Mlok Scamander právě dorazil do města a chce se zdržet jen krátce. Jenže když se mu ztratí jeho kouzelný kufřík a několik fantastických zvířat se rozprchne po městě, na potíže je zaděláno…

 

recenze

Kdo by neznal J. K. Rowlingovou a její sérii Harryho Pottera? Bradavice, dobro versus zlo a velkolepé zakončení? Už Harrym Pottrem Rowlingová vyrazila dech miliónům čtenářů i divákům filmů.
Neuplynul ani rok od její poslední knihy v sérii pokračování o Harrym Potterovi a ona už je zpět s další knihou!
V příběhu se vracíme do minulosti, tudíž do doby před Harrym Potterem.
Když jsem knihu otevřela celá natěšená na fantastický příběh plný fantastických zvířat, zklamala mě hned první strana. Nikoli příběh, ale způsob, jakým byl napsán. Čekala jsem souvislý text, popisování postav a pocitů. Příběh je bohužel pro mě napsán jako scénář. Abych to trochu vysvětlila, v knihovně jsem byla jen na malou chvíli a když mi knihovnice řekla, že tady má od Rowlingové Fantastická zvířata, řekla jsem, ať mi ji připíše na kartičku. Vůbec jsem do knihy nenahlédla, protože už tehdy jsem si byla jistá, že příběh bude opravdu dobrý.
Přesto, jakým způsobem byla kniha napsána, mě neodradilo si knihu přečíst. Ze začátku jsem se trochu nudila a taky se mi to špatně četlo. Když ale fantazie začala pracovat a já se ponořila hlouběji do příběhu, opravdu mě začal bavit.
V Yorku, ve chvíli nepozornosti, vyklouzne z Mlokova kufru první zvíře. Hrabák. Svoje jméno dostal zřejmě proto, že si nikdy nenechá ujít šanci ukrást něco třpytivého. Hrabáka jsem si oblíbila ze všech zvířat asi nejvíc.  Mlok ho pronásleduje do banky, kde se poprvé potká s Jacobem. Mlok vyvolal v bance menší paniku, a proto se musel okamžitě přemístit, jenže tehdy se k němu přichomýtne nic netušící Jacob. Celý zmatený kouká kolem sebe, protože teď už nejsou v bance, ale v malé uličce. Mlok chce Jacobovi vymazat paměť, ale Jacob ze strachu praští Mloka kufrem a uteče. Všemu přihlíží Tina Goldsteinová, která mloka odvede do budovy Kouzelnického kongresu Spojených států amerických. V KOKUSe zjistí, že Jacob při snaze si zachránit život, vyměnil kufry a místo kouzelných zvířat jako důkaz Tina přednesla zákusky. To hlavní vyšetřovatelku namíchlo a připomněla Tině, že už dávno není Bystrozorkou, tak ať se do toho neplete. Mlok ale nesouhlasí a musí tak či tak dostat svůj kufr zpátky.
Mezitím se v kostele druhých Salemitů odehrává další děj. Salemité jsou lidé, kteří věří v existenci čarodějů a chtějí jí odhalit. Ukázat pravdu i ostatním lidem, kteří jim samozřejmě bez důkazů nevěří. Mary Lou, vůdce těchto Salemitů, se snaží rozdávat letáčky. Mary má několik dětí, z něhož jedno, chlapec Credence, je její nevlastní. Ať se snaží dělat cokoli a sebelépe, jeho nevlastní matka ho bije a nenávidí. S ním se v tu chvíli spojí jeden z Bystrozorů, Graves a slibuje mu, jestli bude podávat zprávy o aktivitách Salemitů, může z něj jednou být čaroděj.

fan

Mlok s Tinou jdou za Jacobem, který bohužel kufr otevřel. Několik zvířat uteklo. Mlok mu chce konečně vymazat paměť, ale Jacob je zraněný. Odnesou ho tedy k Tině do domu. Jacob i s Mlokem tam zůstávají přes noc. Mlok vezme Jacoba do svého kouzelného kufru a ukazuje mu svá zvířata. Jacob jen valí oči. Okamžitě se do zvířat zamilovává. Mlok mu vysvětluje, jak to je s jeho zvířaty. Společně se vydají hledat další z uprchlíků do Central Parku. Po cestě narazí opět na Hrabáka, který vykrádá zlatnictví. Opět přitom nadělají hodně hluku a škody, ale konečně Hrabáka polapí. Dále se přemístí do Zoo, kde musí polapit samici Třaskavce, což je obrovské stvoření podobné hrochovi, jemuž z čela roste obrovský roh. Po velkém úsilí pochytí i ji.
Jsou tady i další zvířata, která je třeba zneškodnit, ale taky je tady Obskurus. Je to druh parazitní energie, která vzniká, když se nějaký čaroděj či čarodějnice snaží postačit své schopnosti.
Tina, Mlok a Jacob, chtějí Obskura zneškodnit, protože je mnohem horší a víc nebezpečný než se zdá. V městě mimo to už zabil starostu…Nemůžou dovolit, aby zabil další nevinné lidi.
Bohužel tyto tři polapí vyšetřovatelé KOKUSy. Mlok a Tina jsou odsouzeni k smrti. Jacob k vymazání paměti. Nikdo z nich se svým osudem není spokojen, ale co se dá dělat?
Bojovat samozřejmě. Mlok se nevzdává a z kapsy vytahuje Střemhlavé zlo, které polapí a zničí všechno kolem sebe. Tak sebe i Tinu zachrání před smrtí. Prozatím.
Utíkají pryč z KOKUSy. Přitom narazí na sestru Tiny, která už zachránila Jacoba.

okamie

Mezitím se u Salemitů děje něco velkého. Credende posedl Obskurus, a když chce Mary Lou opět ublížit svému nevlastnímu synovi, Obskurus se probudí a bojuje za Credence. Mary Lou zabíjí. Credence se krčí v rohu, když doráží Graves. Credence je vystrašený z toho, co provedl, z toho, co se v něm probudilo za stvůru. Neodpovídá Gravesovi, který na něj začne křičet, a přitom z něj vypadne, že on nikdy nebude čarodějem. Nemůže slíbit něco takového někomu, kdo nemá pro tohle nadání. Graves netuší, že Obskurus dřímá v Credencovi. Chlapec oslabený, vystrašený, zklamaný a i trochu nahněvaný, nechává Obskura opět ovládnout jeho tělo a společně vyráží ven.
Mlok, Tina, Jacob a Queenie následují Obskuriála na střechy newyorských domů, kde se s ním snaží bojovat, ale přitom i zachránit Credence. Dorazí i Bystrozoři a snaží se Obskura zničit. Snaží se i přitom zpět polapit Mloka, který se vyhýbá jejich zaklínadlům, které demolují domy pod jeho nohami. Obskurus se přemístí do podzemky a všichni s ním. Mlok se snaží přesvědčit Credence, že je všechno v pořádku, pomůžou mu a že ho zachrání. Obskurus utichne. V tu chvíli zasáhne Graves. Posílá na Mloka jedno zaklínadlo za druhým. To Obskura znovu probudí a vrhá se na ně s úmyslem je zabít. Chybí jen vlásek do jejich smrti, když zasáhne Tina. Začíná Credence konejšit. Obskurus se opět uklidňuje. Toho využijí Bystrozoři a opět začnou Obskura bičovat zaklínadly. Ten začne zaklínadlům podléhat, a nakonec po něm ve vzduchu zbydou jen kapky černé hmoty.
V té chvíli se vyjasňuje Gravesův záměr odhalit svět čarodějů. Mlok uvězňuje Gravese a přitom na něj posílá zaklínadlo, které odhalí jeho pravou podobu. Je to hledaný muž z plakátů.
Ještě ale není konec. Co všichni ti lidé, co viděli Obskura? Je svět kouzel opravu odhalen?
Mlok ze svého kufru vypustí velkého ptáka, Franka. Podá mu lahvičku se Střemhlavým zlem. Frank vylétne na oblohu a Střemhlavé zlo rozpráší po celém New Yorku. Střemhlavé zlo lidem padá do očí a když se opět podívají na svět kolem sebe, kladou si otázku? Proč tady jsou? Co se stalo?
Svět čar a kouzel je opět uchráněn před odhalením.

Musím říci, že samotný příběh mě opravdu nezklamal. Když jsem dočetla knížku, litovala jsem jen, že jsem ji přečetla tak rychle. Pokud se rozhodnete si knížku přečíst, nebudete litovat. Nejen u mě má určitě plus.

four-stars

Podle původní knihy Fantastická zvířata a kde je najít, která obsahuje popis zvířat, byl natočen film, podle něj byla navržena nová kniha, která tentokrát vypráví tento příběh. Desing knihy navrhlo studio MinaLima.

povodni_kniha

 

Dostáváme se tedy konečně i k filmu. Pod vedením režiséra Davida Yatese a jeho týmem vznikl úžasný film, který byste si určitě neměli nechat ujít.
V hlavních rolích zde hrají Eddie Redmayne jako Mlok Scamander, Katherine Watersonová jako Tina Goldsteinová, Dan Fogler jako Jacob Kowalski a Colin Farrell jako Percival Graves.

herci

hrabak kufr

 

Trailer k filmu:

 

Je jisté, že příběh o Fantastických zvířatech je klíčem k nové sérii. Tak co myslíte? Co na nás Rowlingová ještě chystá? 
rowlingova

 

tess modra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.