Recenze – Skleněný trůn

                             

Srdce z ledu.

Vůle z oceli.

Nelítostný souboj začíná.

      

   

 

 

 

 

 

 

     

     Název: Skleněný trůn

Originální název: Throne of Glass

Série: Skleněný trůn (1.díl)

Autor: Sarah J. Maas

Žánr: young adult, fantasy, román

  Nakladatelství: CooBoo      

  Počet stran: 352

 

       

     Celaene je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ovšem během výcviku se pokusí o útěk a je odsouzena k trestu smrti. Nemilosrdný král vládnoucí železnou rukou jí nabídne poslední šanci – stane se královským šampionem a nastoupí do hry o přežití. Jestliže porazí dalších 23 šampionů, získá svobodu.
Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaene teď o svůj život bojuje nejen se soupeři, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí. (cbdb.cz)  

 

            Tato kniha mi na poličce ležela docela dlouho. Jedná část mě se na ni strašně těšila, ale ta druhá ne. Mnohokrát jsem ji otevřela, přečetla první odstavec a hned ji zavřela a vzala místo ní jinou knihu. Ale nakonec jsem se dokopala tomu, abych si přečetla první kapitolu. A z mého překvapení jsem se od druhé kapitoly nemohla odtrhnout a přečetla jsem celou knihu na jeden nádech.
Když jsem ji odložila, protože jsem se musela najíst nebo učit, tak mi v hlavě vrtalo tolik otázek, že jsem se ke knize skoro i hned vrátila.
Celaene je velice zajímav charakter a nikdy jsem netušila, co udělá. Během děje se kolem ní utvořila takova slupka, která bránila tomu, aby její tajemství, minulost nevyšla na povrch a to ji dělá snad tou nejtajuplnější postavou, kterou jsem do teď poznala.
Její dva, dalo by se říct, kamarádi Chaol a Dorian byli takoví medvídci hned od začátku. Chaol, který Celaeně nevěřil skoro ani nos mezi očima, ji postupně víc a víc věřit, ale ne na sto procent. Tajemný, mlčenlivý trenér Celaeny, s kterou každé ráno běhal, aby ji dostal do kondice a sám z ní nevyšel a nakonec se o ní bál.
Na druhou stranu Dorian, princ a syn tyranského krále, je v podstatě v prvním díle takový jednoduchý. Otočí se téměř za každou sukni, ale od té doby, co se Celaena stala jeho bojovnicí, má oči jen pro ni. Když se v jakékoli scéně objevil tak jsem byla zalitá takovým blahem, že se to nejde ani popsat. Je jedna z takových postav, u kterých je pořád taková sluneční záře, která dokáže zahřát.
A co se týče děje, tak byl takový hodně nabitý akcemi, zápletkami, tajemstvími a to je opravdu velké plus. Ani na mili vteřinu jsem se nenudila. Autorka to měla strašně dobře vymyšlené. Všechno, co na začátku nedávalo smysl tak na konci do sebe zapadly jako kousky puzzle.
Někde jsem slyšela, že Rowlingová je královna fantasy knih, ale Maasová je její velká konkurentka. A to sakra velká! Když se to tak vezme tak Skleněný trůn je její prvotina a jak laťku nastavila vysoko? 

 

 

 

Empire of Storms u nás v ČR vyjde na konci srpna.

Tower of Dawn v USA vyjde v září.  

 

Ukázková kapitola je ze stránky CooBoo

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.